Naujienų archyvas

VU FF bakalaurai CERN Spring Campus 2018 laimėjo trečiąją vietą

2018 04 23 Spring Campus "CERN Spring Campus 2018" dalyviai. Rygos technikos universiteto (RTU) nuotrauka

2018 m. balandžio 23-26 dienomis mes, VU Fizikos fakulteto ketvirto kurso studentai – Marijus Ambrozas ir Simonas Draukšas – dalyvavome CERN ir Rygos technikos universiteto organizuotoje stovykloje-mokymuose „CERN Spring Campus 2018“. Stovykla vyko Rygoje, Rygos technikos universiteto Energetikos ir elektrotechnikos fakultete. Keturios intensyvios dienos buvo skirtos daugybei įvairių paskaitų, daugiausia susijusių su informacinių technologijų tematika, bet naudingų ir fizikams.

Pirmosios dienos paskaitos pristatė internetinių puslapių ir jų dizaino kūrimą, kaip veikia besimokančios sistemos ir kompiuteriniai neuroniniai tinklai, kaip galima priversti dvi interneto naršykles komunikuoti tiesiogiai, bei kas yra kriptografija, ir kaip ji šiais laikais naudojama asmenų privatumui užtikrinti. Pirmosios dienos vakarą renginio dalyviai apžiūrėjo Rygos automobilių muziejų, galėjo geriau susipažinti su kitais mokymų dalyviais šventinėje vakarienėje. Antrąją stovyklos dieną tęsėsi naujienų srautas. Paskaita apie blokų grandines (angl. blockchain) paaiškino kriptovaliutas ir pristatė kitas blokų grandinės taikymo sritis. Naršyklės programėlių kūrimas buvo sekanti tema. O tada prasidėjo labiau su dalelių fizika susiję pranešimai: kaip kompiuterinės programos apskaičiuoja dalelių trajektorijas Didžiojo hadronų greitintuvo (LHC) žiede bei programinės įrangos „Apache Spark“ naudojimas LHC vykstančių protonų susidūrimų analizei. Diena baigėsi pasakojimu apie kompiuterio „Raspberry Pi 3“ naudojimą kuriant daiktų internetą (angl. Internet of Things – IOT). Trečios dienos paskaitos pristatė kompiuterinių kodų optimizavimą, didelių duomenų kiekių (angl. Big Data) apdorojimo technologijas, veidų atpažinimo bei genetinius algoritmus, taip pat trumpai susipažindino su programavimo kalbos Javascript ypatybėmis. Paskutinę mokymų dieną grįžta prie fizikos. Pranešėjai pasakojo apie objektų susidūrimų detekciją bei „kolektyvinių efektų“ (tokių kaip erdviniai krūviai, elektronų debesys ir pan.) dalelių greitintuvuose skaitmeninius modelius. Paskaitos baigėsi kelio planavimo algoritmų pristatymu bei gyva demonstracija, kaip kuriama blokų grandinė.

Tarsi intensyvių paskaitų ir jų aptarimų būtų maža, renginio dalyviai galėjo parungtyniauti programavimo varžybose: subūrus komandą reikėjo suprogramuoti „botą“, kuris žaistų organizatorių sugalvotą žaidimą. Botą buvo galima tobulinti beveik visą stovyklos laiką – nuo pirmosios dienos iki ketvirtosios dienos pietų, tad mes dviese suformavę komandą visas dienas per pertraukas tarp paskaitų ir paskaitoms pasibaigus iki pat nakties programuodavome, kad tik mūsų botas būtų kuo stipresnis. Pastangos atsipirko – varžybose laimėjome trečią vietą ir gavome šiokių tokių prizų.

Ši stovykla buvo tiek smagi, tiek ir naudinga. Įgijome daug naujų žinių bei susipažinome su netolimos ateities CERN duomenų analizės bei įvairių vyksmų modeliavimo tendencijomis. Norint orientuotis į dalelių fiziką ir į veiklą CERN tai yra tikrai svarbu.

Džiaugiamės, kad VU FF Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos centras parėmė mūsų dalyvavimą „CERN Spring Campus 2018“, padengdamas kelionės ir dalyvavimo stovykloje išlaidas. Tai buvo puiki galimybę praplėsti savo akiratį. Tikimės, kad panašūs renginiai ateityje vyks ir Lietuvoje.

Marijus Ambrozas ir Simonas Draukšas

Taip pat su šia stovykla galima susipažinti čia