Data: 2018-12-14 14:00
Vieta: NFTMC A101 aud. (Saulėtekio al. 3, Vilnius)

LEDAndrius Petrulis gins disertaciją

„Daugiaspalvio kietakūnio apšvietimo spalvų atgavos inžinerija ir psichofizikinis vertinimas”

technologijos mokslų srities, medžiagos inžinerijos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti.

Disertacija rengta 2013– 2018 metais Vilniaus universitete. Mokslinius tyrimus iš dalies rėmė Lietuvos mokslo taryba.

Mokslinis vadovas – prof. habil. dr. Artūras Žukauskas (Vilniaus universitetas, technologijos mokslai, medžiagų inžinerija).

Disertacijos gynimo tarybos sudėtis:

prof. habil. dr. Sigitas Tamulevičius – tarybos pirmininkas (Kauno technologijos universitetas, technologijos mokslai, medžiagų inžinerija – 08T),

dr. Renata Butkutė (Vilniaus universitetas, technologijos mokslai, medžiagų inžinerija – 08T),

prof. dr. Aušra Daugirdienė (Vytauto Didžiojo universitetas, biomedicinos mokslai, biologija – 01B),

prof. dr. Roland Tomašiūnas (Vilniaus universitetas, technologijos mokslai, medžiagų inžinerija – 08T),

prof. dr. Sergio Miguel Cardoso Nascimento (Minho universitetas, Portugalija, fiziniai mokslai, fizika – 02P).

Disertacijos anotacija:

Disertacijoje autorius sprendžia keičiamos spektrinės galios skristinių kietakūnio apšvietimo taikymo galimybes žemos apšvietos sąlygomis atliekant psichofizikinius tyrimus. Technologinė darbo dalis susijusi su penkiaspalvio šviesos diodų telkinio taikymu į žmogų orientuotam apšvietimui bei su meno kūriniuose naudojamų pigmentų praktiniu spalviniu atstatymu.
Darbo tikslas – įvertinti dinaminių kietakūnio apšvietimo sistemų spalvinės kokybės parametrus bei pagrįsti juos psichofizikiniais eksperimentais. Šiam tikslui pasiekti buvo atliekami lauko apšvietimo tyrimai, metamerinių šaltinių spalvio suderinimo eksperimentas, praktinės daugiaspalvės sistemos optimizavimas į žmogų orientuotam apšvietimui ir meno kūrinių apšvietimui naudojamo prototipinio šviestuvo kūrimas.
Disertacija sudaryta iš keturių skyrių su poskyriais ir pateikiamomis išvadomis. Pirmame skyriuje plačiau aprašyti psichofizikiniai eksperimentai kietakūnio apšvietimo vertinimui ir palyginimui esant žemai apšvietai (3,3 lx – 300 lx). Antrame skyriuje aprašoma metamerinių šviesos šaltinių spalvos nesutapimo problematika ir atliekami du eksperimentai, kurių metu vertinami keturspalvės RpcGN sistemos metamerų spalvos skirtumai 10 laipsnių stebėjimo laukui. Trečiame skyriuje aprašomas daugiaspalvio RGB+WL+WH šviestukų telkinio modeliavimas į žmogų orientuotam apšvietimui. Ketvirtame skyriuje pateikiami fotochemiškai sendintų pigmentų spalvio kitimo rezultatai ir jų atstatymas naudojant šviesos diodų spektrus.