Data: 2019-02-18 15:00
Vieta: NFTMC, D401, Saulėtekio al. 3, Vilnius

Vytautas Dūdėnas gins disertaciją

Neutrino masių pernormavimas Grimus-Neufeld modelyje

fizinių mokslų srities, fizikos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti.

Disertacija rengta 2014 – 2018 metais Vilniaus universitete. Mokslinius tyrimus rėmė Lietuvos mokslo taryba.

Mokslinis vadovas – dr. Thomas Gajdosik.

Disertacijos gynimo tarybos sudėtis:

prof. dr. Egidijus Anisimovas – tarybos pirmininkas (Vilniaus universitetas, fiziniai mokslai, fizika – 02P);

dr. Jevgenij Chmeliov (Vilniaus universitetas, fiziniai mokslai, fizika – 02P);

dr. Viktor Novičenko (Vilniaus universitetas, fiziniai mokslai, fizika – 02P);

dr. Vidas Regelskis (Fizinių ir technologijų mokslų centras, fiziniai mokslai, fizika – 02P);

prof. dr. Dominik Stoeckinger (Dresdeno technikos universitetas, fiziniai mokslai, fizika –02P).

Disertacijos anotacija:

DisertacijosDisertacijoje pristatomas Grimus-Neufeld modelio neutrinų masių pernormavimo priklausomybės nuo kalibruotės tyrimas. Norint gauti nuo kalibruotės nepriklausomas pernormuotas mases, yra pritaikyta kompleksinė masės schema (CMS). Nors CMS ir išsprendžia priklausomumo nuo kalibruotės problemą pernormuotoms masėms, ji neužtikrina plikų masės parametrų kalibruotinio invariantiškumo. Darbe yra išryškinama ši problema, kylanti iš vakuumo tikėtiniausios vertės (VEV) pernormavimo susisiejimo su neutrino masių pernormavimu. Todėl GN modelio neutrinų masių pernormavimui kartu su CMS yra pritaikyta ir Fleischer-Jegerlehner (FJ) schema. Darbe parodoma, kaip FJ schema, išnaudodama masių ir VEV pernormavimo sąryšius, apibrėžia tiek plikas, tiek pernormuotas mases kalibruotiškai nepriklausomas. Išraiškų kalibruotiniam invariantiškumui patikrinti yra naudojami SARAH, FeynArts bei FormCalc Mathematica paketai. Darbe įdėtas detalus šių skaičiavimų aprašas tam, kad gauti rezultatai galėtų būti lengvai patikrinami bei pakartojami.