matulio knygos

Prof. Algirdo Matulio knygų viršeliai pasiekia kiekvieno studento širdį

quantum kateNeabejojame, jog Fizinių mokslų skaitykloje pastebėjote žaviąsias knygas su katinais. Ar kada susimąstėte, kodėl meiliosios katės apsigyveno ant šių knygų viršelių? Visa šios istorijos gija mus veda link 1935 m. Austrijos fiziko Erwin‘o Schrödinger‘io mintinio eksperimento. Šis eksperimentas nagrinėja katę, kuri yra tuo pat metu yra ir gyva, ir mirusi. Neišsigąskite, reali katė šiame eksperimente nebuvo naudojama. Įsivaizduokite tokią situaciją: uždarote katę sandarioje dėžėje, prie kurios prijungtas nuodingų dujų balionėlis. Balionėlis yra užsuktas, o jo atsukimą automatiškai nulemia radioaktyvaus mėginio - pavyzdžiui, radioaktyvios anglies, bet tinka ir bet koks kitas - skilimas. Palaukiame tiek laiko, kiek vidutiniškai reikia vienam mėginio atomui skilti, ir atidarome dėžę. Ar gyva bus katė, ar mirusi? Kvantinė fizika sako, jog katė turėtų būti superpozicijoje, o mes to nematome, kaip ir visos likusios kvantinės sistemos. Kada anksčiausiai galime tai pasakyti - tik atidarę dėžę ar kažkiek anksčiau? Jei nežinome, ar katė gyva, iki pat tada, kai dėžę atidarome, tai kokia ji buvo prieš tai?

schrodingers kittens

Schrödinger‘io katė yra vienas labiausiai žinomų minties eksperimentų. Nors suformuota teorija buvo planuojama kaip atsakas į kritiką, tačiau tapo pagrindiniu kriterijumi, siekiant išspręsti kaip veikia kvantinė mechanika ir koks jos aiškinimas yra perspektyvus? Ar katė gyva? Ar ji mirusi? Gal ir gyva ir mirusi? Iš kur galime tai žinoti? Kaip tai įmanoma?

Norintieji iš arčiau susipažinti su šiuo eksperimentu, VU MKIC Fizinių mokslų skaitykloje rasite knygą:

John Gribbin knygą „Schrödinger's Kittens and the Search for Reality“.

Parengė Agnė Nausėdaitė, Studijų ir tyrimų palaikymo skyrius, VU MKIC