Naujienos

Kviečiame į didelių energijų fizikos eksperimento duomenų analizės mokymus
2018 06 01 Mokymai

VU Fizikos fakulteto Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos centras kviečia studentus įgyti žinių: dalelių fizikoje, duomenų analizėje (reikalingoje didelių energijų fizikos tyrimams), statistiniuose metoduose, duomenų moksle bei praktiniame programavime. Paskaitos ir užsiėmimai apžvelgs subatominių dalelių sąryšius, reakcijas, supažindins su įvykių Monte Carlo generatoriais, taikomais statistikos metodais, Linux OS, programavimo kalbomis (bash, C++, python), duomenų analizės biblioteka ROOT, įdomių įvykių atrinkimo logika ir kita.

Mokymus ves beveik 10 metų CERN Kompaktiškajame miuonų solenoido eksperimente dalyvaujantys lektoriai: dr. Aurelijus Rinkevičius (Cornell U, JAV) ir dr. Andrius Juodagalvis (VU). Po kelių įvadinių paskaitų mokymas bus nuotolinis.

Registracija vykdoma gegužės mėnesį e-adresais: ir . Registruojantis prašome nurodyti savo kursą, instituciją, paskutinių semestrų pažymių vidurkį, telefoną ir pridėti motyvacinį laišką. Užsiėmimų metu klausytojai turės naudoti savo kompiuterius.

Svarbios datos:
2018.06.01 d. Paskutinė registracijos diena
2018.06.04 d. Dalyvių atrinkimas, paskaitų laiko derinimo pradžia
2018 birželis. Paskaitos ir pratybos
2018 liepa-rugpjūtis. Nuotolinis mokymas
2018 rugsėjis. Antroji paskaitų-pratybų dalis


TESHEP 2018: Transeuropinė didelių energijų fizikos mokykla

2018 05 31 Mokykla Poltava

2018 m. liepos 13-20 dienomis Poltavoje (Ukraina) įvyks 12-oji transeuropinė didelių energijų fizikos mokykla (TESHEP, angl. Trans-European School of High Energy Physics). Joje bus nagrinėjamos eksperimentinės fizikos, standartinio modelio, kosmologijos ir kitos problemos. Mokykla skirta magistrantūros ir pirmųjų metų doktorantūros studentams. Dalyvių Registracijos pabaiga – gegužės 31 d.

Daugiau informacijos – mokyklos tinklalapyje.


Antrasis Baltijos šalių CERN grupės susitikimas 
2018 05 28 CERN Baltic

Gegužės 28-29 dienomis įvyks Baltijos šalių CERN grupės, jungiančios Lietuvos, Latvijos ir Estijos mokslo institucijas, bendradarbiaujančias su CERN, susitikimas.

Preliminari susitikimo programa.

Baltijos šalių CERN grupės tinklalapis.


PACTS 2018: Pirmas dalelių, astro-dalelių fizikos ir kosmologijos simpoziumas Taline

2018 06 18 PACTS 2018
2018 m. birželio 18-22 dienomis įvyks dalelių, astro-dalelių fizikos ir kosmologijos simpoziumas PACTS 2018 (Particle, Astroparticle and Cosmology Tallinn Symposium), skirtas dalelių fizikos, gravitacijos ir kosmologijos temoms aptarti.
Dalyvauti simpoziume kviečiami doktorantai bei mokslininkai, kurių tyrimų tematika siejasi su simpoziumo tematika.  Dalyvių skaičius ribotas (120), tad registracija ne už ilgo bus baigta.

Oficialus simpoziumo tinklalapis

Preliminari simpoziumo dienotvarkė


Susitikimas su branduolių sintezės mokslinių tyrimų konsorciumo „EUROfusion“ vadovu prof. dr. Tony Donné

2018 05 24 ITER

ITER reaktoriaus 3D pjūvis © ITER

Lietuvos energetikos institutas, Lietuvos mokslų akademijos Technikos mokslų skyrius ir Matematikos, fizikos ir chemijos mokslų skyrius kviečia į susitikimą su didžiausio programos „Horizontas 2020“ mokslinių tyrimų projekto EUROfusion (biudžetas 850+ mln. EUR) vadovu prof. dr. Tony Donné.

Svečias skaitys pranešimą tema:

„Europos kelrodis link elektros gamybos panaudojant branduolių sintezės energiją“ (The European roadmap towards fusion electricity).
Papildomas pranešimas: „Branduolių sintezės energetikos tyrimai Lietuvos energetikos institute“. Pranešėjas prof. habil. dr. akad. Eugenijus Ušpuras.
Susitikimas vyks 2018 m. gegužės 24 d. 10 val. Lietuvos mokslų akademijos mažojoje salėje (Gedimino pr. 3., Vilnius).
Susitikimą moderuos prof. habil. dr. akad. Jurgis Vilemas.

Apie branduolių sintezę trumpai (anglų kalba, 6 min.): https://url.lei.lt/fusion-kgz

Apie svečią:

Tony Donné branduolinės sintezės tyrimuose dalyvauja nuo 1985 metų. Nuo 2014 metų birželio yra EUROfusion projekto vadovas. EUROfusion konsorciumas koordinuoja branduolinės sintezės mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros veiklą Europoje ir taip pat yra atsakingas už DEMO jėgainės koncepcinį projektą. Konsorciumą sudaro 30 mokslinių tyrimų organizacijų ir universitetų iš 26 Europos Sąjungos šalių, kartu su Šveicarija ir Ukraina.

Iki 2014 metų Tony Donné dirbo Olandijos Fundamentaliųjų Energijos Tyrimų Institute, kur 2009 – 2014 m. užėmė Branduolinės sintezės tyrimų padalinio vadovo pareigas. Taip pat T. Donné vadovavo jungtiniam Olandų – Rusų „Branduolinės sintezės fizikos ir technologijų kompetencijos centrui“ bei dirbo programos direktoriumi ITER–NL konsorciume. Tony Donné taip pat yra Eindhoven technologijų universiteto profesorius, kur dirba branduolinės sintezės plazmos kaitinimo ir diagnostikos srityje. Svarbi dalis mokslinės karjeros paskirta plazmos diagnostikos priemonių kūrimui ir panaudojimui įvairiose branduolinės sintezės įrenginiuose. Daugiau nei 10 metų Tony Donné paskyrė ITER projekto diagnostikos tyrimų tarptautiniam koordinavimui.

Kvietimas pridedamas. 


VU FF bakalaurai CERN Spring Campus 2018 laimėjo trečiąją vietą

2018 04 23 Spring Campus "CERN Spring Campus 2018" dalyviai. Rygos technikos universiteto (RTU) nuotrauka

2018 m. balandžio 23-26 dienomis mes, VU Fizikos fakulteto ketvirto kurso studentai – Marijus Ambrozas ir Simonas Draukšas – dalyvavome CERN ir Rygos technikos universiteto organizuotoje stovykloje-mokymuose „CERN Spring Campus 2018“. Stovykla vyko Rygoje, Rygos technikos universiteto Energetikos ir elektrotechnikos fakultete. Keturios intensyvios dienos buvo skirtos daugybei įvairių paskaitų, daugiausia susijusių su informacinių technologijų tematika, bet naudingų ir fizikams.

Pirmosios dienos paskaitos pristatė internetinių puslapių ir jų dizaino kūrimą, kaip veikia besimokančios sistemos ir kompiuteriniai neuroniniai tinklai, kaip galima priversti dvi interneto naršykles komunikuoti tiesiogiai, bei kas yra kriptografija, ir kaip ji šiais laikais naudojama asmenų privatumui užtikrinti. Pirmosios dienos vakarą renginio dalyviai apžiūrėjo Rygos automobilių muziejų, galėjo geriau susipažinti su kitais mokymų dalyviais šventinėje vakarienėje. Antrąją stovyklos dieną tęsėsi naujienų srautas. Paskaita apie blokų grandines (angl. blockchain) paaiškino kriptovaliutas ir pristatė kitas blokų grandinės taikymo sritis. Naršyklės programėlių kūrimas buvo sekanti tema. O tada prasidėjo labiau su dalelių fizika susiję pranešimai: kaip kompiuterinės programos apskaičiuoja dalelių trajektorijas Didžiojo hadronų greitintuvo (LHC) žiede bei programinės įrangos „Apache Spark“ naudojimas LHC vykstančių protonų susidūrimų analizei. Diena baigėsi pasakojimu apie kompiuterio „Raspberry Pi 3“ naudojimą kuriant daiktų internetą (angl. Internet of Things – IOT). Trečios dienos paskaitos pristatė kompiuterinių kodų optimizavimą, didelių duomenų kiekių (angl. Big Data) apdorojimo technologijas, veidų atpažinimo bei genetinius algoritmus, taip pat trumpai susipažindino su programavimo kalbos Javascript ypatybėmis. Paskutinę mokymų dieną grįžta prie fizikos. Pranešėjai pasakojo apie objektų susidūrimų detekciją bei „kolektyvinių efektų“ (tokių kaip erdviniai krūviai, elektronų debesys ir pan.) dalelių greitintuvuose skaitmeninius modelius. Paskaitos baigėsi kelio planavimo algoritmų pristatymu bei gyva demonstracija, kaip kuriama blokų grandinė.

Tarsi intensyvių paskaitų ir jų aptarimų būtų maža, renginio dalyviai galėjo parungtyniauti programavimo varžybose: subūrus komandą reikėjo suprogramuoti „botą“, kuris žaistų organizatorių sugalvotą žaidimą. Botą buvo galima tobulinti beveik visą stovyklos laiką – nuo pirmosios dienos iki ketvirtosios dienos pietų, tad mes dviese suformavę komandą visas dienas per pertraukas tarp paskaitų ir paskaitoms pasibaigus iki pat nakties programuodavome, kad tik mūsų botas būtų kuo stipresnis. Pastangos atsipirko – varžybose laimėjome trečią vietą ir gavome šiokių tokių prizų.

Ši stovykla buvo tiek smagi, tiek ir naudinga. Įgijome daug naujų žinių bei susipažinome su netolimos ateities CERN duomenų analizės bei įvairių vyksmų modeliavimo tendencijomis. Norint orientuotis į dalelių fiziką ir į veiklą CERN tai yra tikrai svarbu.

Džiaugiamės, kad VU FF Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos centras parėmė mūsų dalyvavimą „CERN Spring Campus 2018“, padengdamas kelionės ir dalyvavimo stovykloje išlaidas. Tai buvo puiki galimybę praplėsti savo akiratį. Tikimės, kad panašūs renginiai ateityje vyks ir Lietuvoje.

Marijus Ambrozas ir Simonas Draukšas

Taip pat su šia stovykla galima susipažinti čia


CERN verslo inkubatorius - Lietuvoje
2018 04 19 CERN Inkubatorius

CERN mokslo ir inovacijų gaublys © 2017 CERN

Šių metų pradžioje Lietuva tapo tapo asocijuotąja Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) nare, įgydama teisę dalyvauti CERN mokslinėje, techninėje ir administracinėje veikloje. Artimiausiu metu bus siekiama Lietuvoje įkurti CERN verslo inkubatorių, kuris pasaulyje būtų dešimtasis. Plačiau apie tai – Vilniaus universiteto naujienų pranešime.

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos