Sidebar

 

Rugsėjo 24-30 d. Vilniuje ir Kaune vyksta LR Ūkio ministerijos kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) organizuojamas miesto festivalis „Inovacijų savaitė 2018“, draugėn subūręs inovacijų entuziastus pasidalinti ateities vizijomis.

Idėjų kupiname festivalyje vyksta ne tik Lietuvoje ir užsienyje sukurtų inovacijų paroda bei atvirų durų dienos į novatoriškumu ir inovatymumu pasižyminčias Lietuvos įmones, bet įvyko ir LR Ūkio ministerijos organizuojamo konkurso „Verslo ir mokslo partnerystė 2018“ apdovanojimų ceremonija. Jos metu įvertintos originaliais sprendimais pasižyminčios ir inovatyvius produktus kuriančios Lietuvos įmonės.

„Inovacijų savaitės 2018“ Inovacijų parodos atidarymo metu ūkio ministras V. Sinkevičius įteikė specialų prizą 8-ą kartą vykusio konkurso laureatams – bendrovei „Femtika“, kuri kartu su Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Lazerinių tyrimų centru sukūrė ypatingas lazerines stakles „Laser Nanofactory“. Lazerinių tyrimų centro mokslininkai su „Femtika“ darbuotojais savo žiniomis ir patirtimi dalinosi visose produkto kūrimo stadijose, pradedant idėjos generavimu, baigiant produkto gamyba.

Ne veltui kompetentinga konkurso komisija, dalyvius vertinusi pagal pristatomo produkto išskirtines savybes, specifinius inovacinius sprendimus ir komercinius bei finansinius įmonės veiklos faktorius, laimėtojais išrinko būtent „Femtika“ su Lazerinių tyrimų centru. Jų sukurtos lazerinės staklės – tai pirmoji ir vienintelė mašina pasaulyje, siūlanti precizinę 3D hibridinę gamybą, apjungiant dvi skirtingas gamybos technologijos – adityvų ir subtraktyvų gaminimus. Šių procesų dermė išplečia staklių pritaikymo sritis, padidina gamybos tikslumą, mažina naudotojo kaštus. „Laser Nanofactory“ inovatyvių sprendimų dėka, mikro ir nano lygmenyje galima apdirbti platų medžiagų spektrą – polimerai, stiklas, keramika, metalai – panaudojant skirtingus fotopolimerizacijos, abliacijos, selektyvaus lazerinio ėsdinimo ir virinimo procesus. Dirbant su „Laser Nanofactory“ staklėmis pasiekiama itin aukšta kokybė – abliuojama ir ėsdinama mikrometrų eilės tikslumu, polimerizuojami įvairių sudėtingų mikroarchitektūrų objektai, kurių pagaminti jokiu kitu būdu nebūtų įmanoma. Santykinai didelis gamybos tūris leidžia išvengti „susiuvimo“ klaidų ir netikslumų. „Laser Nanofactory“ pritaikymo galimybės neribojamos: medicinoje (pvz., nano robotų, galinčių judėti žmogaus venose ir pristatyti vaistą tiksliai į pažeistą vietą, gamyba), mikro mechanikoje (pvz., labai tikslių jutiklių gamyba) ar optikoje ir fotonikoje (pvz., mikrolęšiai, aktualūs dronų industrijoje, fotoninių kristalų gamyba telekomunikacijoje).

Ūkio ministras V. Sinkevičius šią inovaciją pavadino svarbios transformacijos lazerių pramonėje simboliu. Pasaulinėje lazerinio mikroapdirbimo rinkoje atsivėrė galimybės viso pasaulio mokslininkams ir aukštųjų technologijų pramonės sektoriaus atstovams perkelti sudėtingus, funkcionalius objektus ar prietaisus į plika akimi nematomą pasaulį. Ši savybė leidžia itin tiksliai gaminti mikrodarinius iš skirtingų medžiagų naudojant tik vieną lazerio spinduliuotės šaltinį, o tai iki šiol buvo neįmanoma. Nepaisant brangios įrangos jos našumas ir minimalios medžiagų sąnaudos bei atliekų kiekis leis technologijai konkurencingai įsitvirtinti rinkoje.

UAB „Femtika“ nuo VU Fizikos fakulteto Lazerinių tyrimų centro atsiskyrė prieš 5-erius metus. Absoliuti dauguma įmonės darbuotojų pirmąsias fizikines lazerių mokslo žinias įgijo būtent Lazerinių tyrimų centre, dalis iš jų čia tęsia mokslus magistro ir doktorantūros studijose.

 

Parengta remiantis MITA bei VU Fizikos fakulteto Lazerinių tyrimų centro informacija

 

Plačiau apie išvystytą technologiją, žengiančią iš laboratorijos į pramonę

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos