Dar yra laisvų vietų „Erdvėlaivis Žemė“ renginiuose! [2018-09-10]

MF 2018 1

Rugsėjo 12-21 dienomis 15-ąjį kartą vyks didžiausias mokslo populiarinimo festivalis Lietuvoje „Erdvėlaivis Žemė“.

Kuriant Mokslo festivalio programą dalyvauja šimtai mokslininkų, doktorantų, studentų ir net gimnazistų. Turinio įvairovė, kuo platesnis įvairių mokslo sričių, taip pat meno atspindėjimas ir interaktyvumas – toks dabar yra pagrindinis programos sudarytojų siekis. Renginio organizatoriai siekia, kad ypač jaunieji lankytojai ne tik sužinotų apie naujausias mokslo ir technologijų tendencijas, bet ir patys galėtų tas technologijas išbandyti. Kad suvoktų plataus, tarpdisciplininio išsilavinimo, kūrybiškumo reikšmę ir pasiruoštų nenuspėjamai ateičiai.

Šių metų programoje vyks virš 50 renginių, kuriuos ves Vilniaus universiteto mokslininkai. Fizikos fakultete vykstantys renginiai ir paskaitos susilaukė ypatingai didelio susidomėjimo. Nors į didžiąją dalį renginių vietų nebeliko, dar galima spėti užsiregistruoti į šias paskaitas:

Rugsėjo 14 d. 12 val.
Antrosios Žemės beieškant (dr. Erika Pakštienė)
Paskaitoje bus apžvelgti šiuolaikiniai egzoplanetų paieškos ir tyrimų būdai, planetų įvairovė ir tikimybė atrasti į mus panašią gyvybę. Aptarsime mokslininkų pasiekimus šioje srityje ir keliamas užduotis ateičiai.

Rugsėjo 14 d. 13 val.
Žvaigždžių temperatūrinė klasifikacija (dr. Marius Maskoliūnas)
Paskaita apie tai, ką ir kaip astronomai gali sužinoti stebėdami žvaigždėtą dangaus skliautą. Detaliau bus kalbama apie Vilniaus Fotometrinę sistemą, kuri leidžia klasifikuoti žvaigždes pagal temperatūras ir absoliutinį spindesį bei nustatyti kiekvienos žvaigždės tarpžvaigždinę ekstinkciją ir nuotolį.

Rugsėjo 14 d. 14 val.
Šiuolaikinės telekomunikacijų technologijos (doc. dr. Rimvydas Aleksiejūnas, doc. dr. Kęstutis Svirskas)
Paskaitoje bus supažindinama su naujausiomis telekomunikacijų technologijomis, kai kuriais įdomiais jų raidos faktais. Mokiniams bus parodytos gyvai veikiančios LTE ryšio bazinės stotys, aptarti jų bendrieji veikimo principai, papasakota apie mobiliojo ryšio operatorių atliekamą tinklų planavimą. Bus pristatyta ir kita ne mažiau svarbi komponentė – kompiuteriniai tinklai. Rekomenduojama vyresnių klasių mokiniams.

Rugsėjo 14 d. 15 val.
Šviesolaidinės technologijos informacijos perdavimui (Albertas Sereika, dr. Šarūnas Svirskas)
Paskaitoje susipažinsite su įvairiais šviesolaidžiais, šviesą generuojančiais elementais (lazeriniais diodais, šviestukais) ir šviesą priimančiais elementais (fotodiodais, fototranzistoriais, fotovaržomis). Bus aptariami optinio ryšio linijų veikimo principai. Susitikime naudojant signalų generatorių ir osciloskopą tirsime garsinio signalo perdavimą optiniu kabeliu, analizuosime perduodamų signalų dažnių sritį. Rekomenduojama vyresnių klasių mokiniams.

Rugsėjo 21 d. 11 val.
Biofizikinių reiškinių modeliavimas superkompiuteriu (doc. dr. Mindaugas Mačernis, prof. dr. Juozas Šulskus)
Supratus, kaip veikia gamtoje egzistuojantys biologiniai junginiai ir nuo ko priklauso jų savybės, galima kurti panašius sintetinius junginius, svarbius ateities molekulinei elektronikai, saulės energetikai bei kvantiniams kompiuteriams. Norint suprasti biofizikinius reiškinius, ypač susijusius su kvantiniais procesais, būtina juos modeliuoti superkompiuteriais. VU Fizikos fakulteto superkompiuteris yra vienas iš galingiausių Lietuvoje. Kompiuteris turi virš 2 tūkst. skaičiavimo branduolių ir daugiau kaip 15 TB operatyviosios atminties. Jis gali būti panaudotas bet kuriems didelio skaičiavimo našumo reikalaujantiems uždaviniams spręsti. Šiuo metu jis naudojamas kvantinės mechanikos metodais modeliuoti labai didelius biologinius molekulinius junginius. Prezentacijoje apžvelgsime naujausius kvantinės biologijos srities darbus (pvz. kodėl pomidoras raudonas? Kaip karpomas DNR? Kokie procesai vyksta fotosintezės metu? Kaip mato akis?) ir superkompiuterio galimybes, 3D sistemą. Rekomenduojama tiek 8-12 klasių mokiniams, tiek suaugusiems.
Registruotis į paskaitą >>

Kviečiame nepraleisti progos dalyvauti „Erdvėlaivis Žemė“ Fizikos fakulteto renginiuose!

Paruošta remiantis „Erdvėlaivis Žemė“ organizatorių informacija