2020 m. Vilniaus universitetas (VU) kurs užduotis didžiausiam pasaulio moksleivių fizikos renginiui ir bus vienas iš tarptautinės fizikos olimpiados organizatorių. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, VU rektorius prof. Artūras Žukauskas ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro direktorius Algirdas Sakevičius šiandien pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl šios olimpiados įgyvendinimo Vilniuje 2020 m. liepos 18–26 d.

Į 51-ąją tarptautinę olimpiadą atvyks komandos iš viso pasaulio. VU tikimasi sulaukti delegacijų iš maždaug 90 valstybių, 450 mokinių, daugiau nei 300 komandų vadovų ir stebėtojų, apie 200 lietuvių mokslininkų, savanorių ir organizatorių.

„Jau kitų metų vasarą į Lietuvą sugužės jaunieji fizikos genijai iš viso pasaulio. Džiaugiamės galėdami organizuoti tokio masto renginį, kartu jaučiame atsakomybę užtikrinti kuo geriausias sąlygas olimpiados dalyviams – gabiems ir talentingiems vaikams, jų mokytojams. Linkiu visiems gero pasiruošimo, sėkmingo ir įdomaus būsimo fizikos žinių taikymo“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius.

Devynioms dienoms į VU susirinkę viso pasaulio jaunieji fizikai spręs Lietuvos mokslininkų parengtas teorines ir eksperimentines užduotis, o laisvalaikiu susipažins su Lietuva ir jos kultūra. VU rektorius prof. A. Žukauskas teigia, kad tarptautinė fizikos olimpiada – ypač svarbus renginys siekiant populiarinti šią discipliną. „Lietuvos fizika žinoma visame pasaulyje – šios disciplinos tradicijos mūsų šalyje, studijų gylis, mokslininkų pasiekimai atsispindi ir Lietuvos ambicijose orientuotis į aukštųjų technologijų kūrimą. Lietuvoje kasmet vyksta Fizikų dienos, kultinė fizikos studentų šventė. Tikiu, kad tarptautinė fizikos olimpiada yra puiki galimybė su moksleiviais kalbėti apie šios disciplinos svarbą šalies vystymuisi, taip pat – pritraukti mokytis ir kurti Lietuvoje fizikos talentus iš viso pasaulio“, – sakė prof. A. Žukauskas.

Tarptautinė fizikos olimpiada yra didžiausias pasaulio moksleivių fizikos renginys, leidžiantis jauniesiems fizikams pasitikrinti ir gilinti jau turimas žinias. Be to, šis renginys skatina rinktis fizikos studijas ateityje.

„Tarptautinės olimpiados – ne tik išskirtinė galimybė varžytis su pačiais geriausiais ir pasitikrinti savo žinias aukščiausiu lygiu, bet ir proga pažinti kitų šalių kultūrą, susirasti draugų ir bendraminčių iš viso pasaulio. Tikriausiai didžioji dalis tarptautinės fizikos olimpiados dalyvių rinksis šios ar artimos srities studijas, todėl pažintys, užsimezgusios olimpiadoje, ateityje gali peraugti į profesinius kontaktus. Taigi galima sakyti, kad tokie renginiai – svarbus žingsnis į sėkmingą karjerą mokslo srityje“, – įsitikinęs Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro direktorius A. Sakevičius.

Tarptautinę fizikos olimpiadą organizuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, VU ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Olimpiados partneriai – Vilniaus kolegija, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus miesto savivaldybė, Kauno miesto savivaldybė, Druskininkų savivaldybė.

1989 m. Lenkijoje vykusioje tarptautinėje fizikos olimpiadoje Lietuvos komanda buvo pakviesta dalyvauti svečio teisėmis. Nuo 1992 m. mūsų šalies mokiniai olimpiadoje dalyvauja kaip oficiali komanda. Per 27 metus jie iškovojo 2 aukso, 13 sidabro, 36 bronzos medalius ir gavo 41 pagyrimo raštą.