Projekto Nr. 09.3.3-LMTK-712-19- 0046 image description

Projekto pavadinimas:

„Naujų kvazidvimačių feroelektrinių medžiagų tyrimai“.

Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2020-09-07 iki 2022-09-06

Stažuotoja: dr. Ilona Zamaraitė

Stažuotės vadovas: prof. Jūras Banys

Projekto tikslas: Tobulinti stažuotojo mokslinę kvalifikaciją tiriant naujai sintezuotus van der Waals tipo sluoksninius kristalus. Tikslui keliami uždaviniai: i) bendradarbaiujant su Europos ir JAV mokslo centrais sintezuoti naujus sluoksninius keturnarius fosforo chalkogenidų kristalus bei pasinaudojant Lietuvoje turima eksperimentine baze visapusiškai juos charakterizuoti; ii) įgyti eksperimentinio darbo patirties ir teorinių žinių susijusių su naujais charakterizavimo metodais.

Projekto idėja pagrįsta tuo, kad atradus naują medžiagą grafeną - vieno anglies atomo storio sluoksninę dvimatę (2D) medžiagą,- ir praėjus daugiau nei dešimt metų dvimačių (2D) medžiagų šeima pasipildė naujais nariais. Sėkmingai pritaikius patirtį ir žinias, įgytas tiriant grafeną, bei naudojantis tais pačiais gamybos metodais (mechaninis išsluoksniavimas, CVD ir kt.) susintezuoti nauji dvimačiai monokristalai pasižymintys unikaliomis savybėmis, kurios praplečia 2D medžiagų galimybes. Buvo atrastos tokios medžiagos kaip heksagoninis boro nitridas (h-BN), silicenas, germanenas ir kt. Be to, sluoksniniai puslaidininkiai (Bi2Se3, GaSe), oksidai (TiO2, MoO3) bei pereinamųjų žemių metalų dichalkogenidai (MoS2, WS2) ir trichalkogenidai (MnPS3, MnPSe3, CdPS3) taip pat priskiriami 2D struktūros medžiagoms. Keturnariai fosforo chalkogenidai yra dar viena sluoksninių medžiagų šeima, kurios pasižymi feroelektrinėmis-puslaidininkėmis savybėmis. Šios medžiagos gali būti užauginamos plonų plokštelių (nuo kelių atominių sluoksnių iki kelių mikronų dydžio) pavidalo. Sintezuojamos šios medžiagos buvo pradėtos gana seniai, pirmasis didelis mokslinis susidomėjimas jomis buvo atsiradęs tarp 1970-2000 m. dėl įdomios jų struktūros. Šiuo metu prasidėjus 2D medžiagų erai, sluoksniniai fosforo chalkogenidai nanolakštų pavidalo (~5 sluoksnių eilės) dažniau tyrinėjami dėl nesunkaus išsluoksniavimo iki 2D struktūros ir anksčiau aprašytų jiems būdingų savybių.

Finansuojama iš Europos socialinio fondo investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.3.3-LMT-K-712 priemonės „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“.