image description

Projekto Nr. Nr. 01.2.2-LMT-K-718-03-0004.

Projekto pavadinimas: „Inovatyvių parametrinių šviesos generatorių kūrimas ir tyrimas: subnanosekundinių impulsų link ”.

Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2020-09-21 iki 2023-09-01.

Projekto mokslinio tyrimo vadovas: dr. Julius Vengelis.

Santrauka: Įvairių mokslo ir technikos sričių progresas iki šiol yra stipriai susietas su lazerių panaudojimu jose. Tam naudojamos įvairios lazerinės sistemos. Pastaruoju metu įvairiems taikymams labai plačiai pradėti naudoti tolygiai derinamo dažnio lazerinės spinduliuotės šaltiniai vadinami parametriniais šviesos generatoriais (PŠG). Nepaisant didelio tokių lazerinės spinduliuotės šaltinių poreikio įvairiuose taikymuose, ypač kalbant apie regimąją (VIS) bei artimąją infraraudonąją spektro sritį (NIR), bei didelio technologinio lazerių ir PŠG progreso, subnanosekundinių trukmių diapazone (100 ps - 1 ns) tokių PŠG iki šiol nėra sukurta.

Projekto tikslas - sukurti netiesinės optikos metodais paremtas ir komercializavimui parengtas parametrinio šviesos generatoriaus technologijas subnanosekundinių impulsų generavimui VIS ir NIR spektro srityse. Numatomas atlikti kompleksinis parametrinės šviesos generacijos kaupinant subnanosekundiniais mikrolazerio impulsais tyrimas VIS ir NIR spektro srityse: bus bandomos įvairios PŠG konfigūracijos skirtinguose netiesiniuose kristaluose; atliekamas eksperimentinis ir teorinis generacijos dinamikos tyrimas; siekiama optimizuoti išvadinės PŠG spinduliuotės parametrus (impulsų energiją, trukmę bei spinduliuotės dažnio derinimo ribas); atliekami lazeriu indukuotos pažaidos (LIDT) matavimai įvairiuose netiesiniuose kristaluose ir jų dangose, būtini siekiant nustatyti LIDT bei parametrinės generacijos slenksčio atžvilgiu optimalią PŠG konfigūraciją ir atitinkamus technologinius sprendimus PŠG realizacijai. Galiausiai bus sukurtas subnanosekundinio PŠG prototipas.

Siekiamas rezultatas: planuojami projekto rezultatai bus taikomosios žinios apie PŠG veikimą ir optimizavimą VIS bei NIR spektro sritims kaupinant subnanosekundiniais impulsais bei tokiems PŠG realizuoti naudojami techniniai sprendimai. Šie rezultatai bus realizuojami viena patentine paraiška, pateikta Europos patentų biurui, nauja technologija subnanosekundiniams PŠG realizuoti, atviro kodo programa, skirta netiesinės sąveikos parametrų skaičiavimui, moksliniais straipsniais recenzuojamuose žurnaluose bei pranešimais tarptautinėse konferencijose.

Projektas finansuojamas iš Europos Regioninės plėtros fondo lėšų pagal Priemonės Nr. 01.2.2-LMT-K-718 „Tiksliniai moksliniai tyrimai sumanios specializacijos srityje“ veiklą „Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai, skirti kurti ūkio sektoriams aktualias MTEP veiklų tematikas atitinkančius rezultatus, kurie vėliau galėtų būti komercinami“.