Projekto pavadinimas: „Molėtų astronomijos observatorija (MAO)“

Projektas finansuojamas iš Europos regioninio plėtros fondo pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“ 01.1.1-CPVA-V-701 įgyvendinimo priemonę „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų infrastruktūros plėtra ir integracija į europines infrastruktūras“.

Projekto vykdytojas: Vilniaus universitetas

Projekto partneris: Valstybinis mokslinių tyrimų institutas Fizinių ir technologijos mokslų centras

Projekto vadovas: prof. dr. Arūnas Kučinskas

Projekto finansavimo sutarties pasirašymo data: 2018 m. birželio 12 d.
Projekto veiklų įgyvendinimo pabaiga: 2023 m. gruodžio 31 d.

Finansavimas: projekto biudžete nustatyta didžiausia galima tinkamų finansuoti išlaidų suma - 2 899 997,30 Eur

Projektu siekiama Lietuvos narystės tarptautiniame MTI WEAVE konsorciume, kurio veiklos metu bus gauta unikali plataus lauko žvaigždžių spektroskopinių stebėjimų medžiaga. Tapusi šios MTI nare, Lietuva gaus prieigą prie WEAVE konsorciumo spektroskopinių stebėjimų duomenų, kurie bus naudojami atliekant kokybiškai naujus mūsų Galaktikos bei kitų galaktikų žvaigždžių populiacijų tyrimus. Siekiant kuo efektyvesnės WEAVE ir MTI Molėtų astronomijos observatorijoje (MAO) vykdomų tyrimų sinergijos, MTI MAO numatoma atlikti teleskopų bokštų pritaikymo darbus, įrengti naują, šiuolaikišką 80 cm skersmens veidrodinį teleskopą, skirtą fotometriniams WEAVE objektų tyrimams, įsigyti dvi didelio našumo kompiuterinio modeliavimo sistemas, kurios bus naudojamos MTI WEAVE ir MTI MAO gautų duomenų analizei, atlikti kitus būtinus MTI MAO infrastruktūros atnaujinimo darbus. Tapusi WEAVE konsorciumo nare, Lietuva dalyvaus formuojant ir įgyvendinant vykdomas astronominių stebėjimų programas, prioriteto tvarka gaus prieigą prie unikalių spektroskopinių duomenų bazės, kartu su kitomis narėmis inicijuos tarptautinius projektus, efektyviau rengs tarptautinio lygio mokslininkus. Projekto įgyvendinimas skatins tarptautinį mokslininkų bendradarbiavimą bei užtikrins jų kompetencijų sinergiją siekiant sėkmingai įgyvendinti šio konsorciumo mokslinius tikslus ir uždavinius. Projektu prisidedama prie ES Baltijos jūros regiono strategijos, tikslo – didinti regiono klestėjimą, įgyvendinimo pagal ES BJRS veiksmų plane numatytą politinę sritį „Inovacijos“.

Projektas įgyvendinamas Vilniaus universiteto Fizikos fakultete.