Spalio 3 d. įvyko fizikos Nobelio premijos laureato W. D. Phillipso paskaita Fizikos fakulteto studentams.

20221003 150607 NAG 7506 min

William Daniel Phillips – Jungtinių Amerikos Valstijų fizikas, Nobelio premijos laureatas, Amerikos menų ir mokslų akademijos, Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės mokslų akademijos narys. W. Phillipsas doktorantūros ir podoktorantūros studijas baigė Masačusetso technologijos institute, o 1978 m. prisijungė prie Nacionalinio standartų ir technologijų instituto (NIST), kuriame atliko apdovanojimus pelniusius tyrimus. Prof. Phillipsas yra NIST‘o nusipelnęs tyrėjas (NIST Fellow) bei Merilendo universiteto išskirtinisprofesorius. Jis tiria atomų sąveikos su šviesa sukeltus reiškinius ir kvantinės informacijos valdymą pavieniais atomų kubitais.

20221003 152048 OAR 3380 min

W. Phillipsas išplėtojo atomų šaldymo ir kaupimo lazerio spinduliais metodus, sukūrėatomų pagavimo žemose temperatūrose metodą. 1988 m. jis atšaldė atomus iki temperatūros, kuri buvo šešis kartus žemesnėneianksčiau numatyta teorinė riba. Už šiuos darbus W. Phillips kartu su C. Cohen-Tannoudji bei S. Chusuteikta1997 m. Nobelio premija fizikos srityje. Minėti fizikos laimėjimai vėliau leido sukurti pirmąjį Bozė-Einšteino kondensatą – naują egzotinę medžiagos būseną, kurios egzistavimą dar prieš 70 metų numatė Albertas Einšteinas ir Indijos fizikas Satyendra Nath Bozė. Labai žemose temperatūrose susiformuoja milžiniška (kolektyvinė) atomų banga – Bozė ir Einšteino kondensatas, kurioje visi atomai yra tos pačios kvantinės būsenos. Šioje būsenoje atomai yra tokie atšalę ir tokie lėti, kad iš tikrųjų susilieja ir elgiasi kaip vienas kvantinis objektas, kuris yra daug didesnis už bet kurį atskirą atomą.

20221003 154552 OAR 3828 min

W. D. Phillipsas VU FF studentams pasakojo apie naują metrinę sistemą: „Sudie, kilogramai: revoliucinė šiuolaikinės metrinės sistemos reforma“. Paskaitos įrašą galima pažiūrėti čia: https://fb.watch/f-Bcqw9DRY/

20221003 161203 NAG 7696 min

Spalio 4 d. W. D. Phillipsas taip pat skaitė viešą paskaitą VU GMC: „Laikas, Einšteinas ir šalčiausi dalykai Visatoje“. Daugiau apie šią paskaitą – VU naujienoje: https://naujienos.vu.lt/vilniaus-universitete-viesejes-nobelio-premijos-laureatas-apie-laika-einsteina-ir-salciausius-dalykus-visatoje/