VU FF Taikomosios elektrodinamikos ir telekomunikacijų institute toliau tęsiami naujų hibridinių medžiagų tyrimai.

Pastaruoju metu hibridinės organinės-neorganinės perovskito struktūros medžiagos sukėlė didžiulį susidomėjimą kaip vienos perspektyviausių medžiagų naujos kartos fotovoltinių modulių gamybai. Saulės elementų, pagamintų šių hibridinių junginių pagrindu, našumas sparčiai vejasi tradicinius neorganinius puslaidininkius ir jau viršija 25%. Aukščiausias hibridinių perovskitų našumas bei geriausias stabilumas pasiekiamas naudojant mišrios fazės junginius, kuriuose dalis kristalo sudedamųjų dalių yra pakeista giminingais komponentais. Nepaisant itin didelės gausos taikomųjų tokių medžiagų tyrimų, mikroskopiniai tokių junginių aspektai nėra gerai žinomi.

Šį kartą VU FF fizikai pirmą kartą ištyrė struktūrinius fazinius virsmus bei dinaminius reiškinius naujo tipo maišytuose metilamonio-etilamonio hibridiniuose perovskituose. Tyrimų metu buvo nustatyta šių junginių fazinė diagrama bei maišymo įtaka molekulinių katijonų dinamikai bei susitvarkymui. Tikimasi, kad šis tyrimas padės sukurti našesnius ir stabilesnius saulės elementus.

Publikuotas tyrimas buvo vykdomas bendradarbiaujant su fizikais ir chemikais iš užsienio. Tirti kristalai buvo užauginti chemikų iš Lenkijos (Low Temperature and Structure Research of the Polish Academy of Sciences), o pagrindiniai eksperimentai buvo atlikti VU FF Mikrobangės spektroskopijos laboratorijoje. Prie tyrimų taip pat prisidėjo fizikai iš Londono imperatoriškojo koledžo (Imperial College London), kurie sukūrė atomistinį tirtų procesų modelį.

Mokslininkų tyrimas publikuotas prestižiniame American Chemical Society grupės žurnale Chemistry of Materials, turinčiame aukštą cituojamumo rodiklį (11).

Daugiau informacijos:

Šimėnas et al., „Mixology of MA1–xEAxPbI3 Hybrid Perovskites: Phase Transitions, Cation Dynamics, and Photoluminescence“, Chemistry of Materials (2022).

Tyrimas finansuojamas LMT (projektas S-MIP-22-73).

brezinys