Siekiant sukurti naujas netiesinės mikroskopijos technologijas ir jų biomedicininius taikymus vėžio diagnostikai ir audinių vaizdinimui iš Toronto universiteto Kanadoje atvyksta VU absolventas, fizikas iš pirmosios biofizikų laidos, prof. Virginijus Barzda. Kartu su Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Lazerinių tyrimų centro Biofotonikos grupės mokslininkais, bendradarbiaujant su Nacionaliniu vėžio institutu bei Valstybiniu patologijos centru profesorius įgyvendins mokslo projektą „Poliarimetrinė netiesinė mikroskopija biomedicininiams tyrimams ir vėžio diagnostikai“, kuris tikimasi atneš į Lietuvą naują ekspertinę biovaizdinimo patirtį, išplėtos naujausias mikroskopijos vaizdinimo technologijas ir vystys naujus vėžio aptikimo metodus, skirtus klinikinei patologijai. Taip pat netiesinė mikroskopija išplės ultrasparčių lazerių pritaikymo sritis, o sukurti nauji trimatės netiesinės poliarimetrijos matavimo metodai ateityje bus panaudoti audinių tyrimams bei diagnozuojant vėžį.

Gruodžio 18 d. 15 val. VU Fizikos fakultete, 212 aud. vyks susitikimas su profesoriumi ir jo paskaita New Generation Ultrastructural Nonlinear Microscopy for Tissue Imaging and Cancer Pathology apie netiesinę poliarimetrinę mikroskopiją, jos principus ir biomedicininius taikymus.

Pažangi optinė mikroskopija išgyvena renesansą, sulaužydama erdvinės skiriamosios gebos difrakcijos ribą ir leisdama net giliųjų audinių vaizdinimą. Svarbūs mikroskopijos pasiekimai realizuojami būtent naudojant netiesines šviesos-medžiagos sąveikas, o netiesinė poliarimetrinė mikroskopija laikoma universalia vaizdinimo priemone. Daugelis biologinių struktūrų, veikiamų didelio intensyvumo femtosekundinio lazerio spinduliuote, pasižymi harmonikų generacijos efektais. Poliarimetrinio vaizdinimo galimybes įdiegus antros (SHG) ir trečios (THG) harmonikos generacijos bei daugiafotonio žadinimo fluorescencijos (MPF) mikroskope, SHG režimas atskleis tarpląstelinio matrikso pokyčius, THG charakterizuos vėžines ląsteles, o MPF nustatys fiziologinę audinių būseną. Todėl daugiamodė netiesinė mikroskopija gali būti panaudojama įvairių žmogaus bei gyvūnų vėžinių audinių diagnostiniuose tyrimuose. Paskaitos metu prof. Virginijus Barzda taip pat apžvelgs netiesinės mikroskopijos metodų taikymus baltymų struktūriniams tyrimams ląstelėse ir biologiniame audinyje, pristatys audinių patologijos vaizdinimo taikymų pavyzdžius vėžio diagnostikoje ir raumenų susitraukimų dinamikos tyrimus.

Nors paskaita vyks anglų kalba, bet klausimus profesoriui bus galima užduoti ir lietuviškai.

barzda VU FF logotipai Artboard 7 copy 7

Projektas vykdomas pagal programą „01.2.2-LMT-K-718, Tiksliniai moksliniai tyrimai sumanios specializacijos srityje“