Antans Rimvidas Bandzaitis 2

2022 m. sausio 15 d., eidamas aštuoniasdešimt penktuosius metus, mirė Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius, buvęs Fizikos fakulteto dekanas, ilgametis Teorinės fizikos katedros vedėjas ANTANAS RIMVIDAS BANDZAITIS.

Antanas Rimvidas Bandzaitis gimė 1937 m. birželio 28 d. Kaune. 1960 m. baigęs VU Fizikos ir matematikos fakultetą, akademiko Adolfo Jucio iniciatyva A. Bandzaitis pradėjo domėtis kvantine atomų teorija ir 1963 m. apgynė fizikos ir matematikos mokslų kandidato disertaciją „Kai kurie sudėtingų atomų spektrų skaičiavimo metodų patobulinimai“. 1960–1964 m. dirbo Mokslų akademijos Fizikos ir matematikos institute. 1964 m. pradėjo dėstyti Teorinės fizikos katedroje, nuo 1967 m. katedros docentas. Gabus ir darbštus mokslininkas jau 1968 m. apgynė fizikos ir matematikos mokslų daktaro disertaciją „Kvantmechaninės judesio kiekio momento teorijos tolesnis plėtojimas ir panaudojimas atominiams spektrams skaičiuoti“ ir 31-erių metų tapo jauniausiu daktaru (dabar atitiktų habilituoto mokslų daktaro laipsnį) Lietuvoje. Nuo 1971 m. Teorinės fizikos katedros profesorius, 1971–2002 m. šios katedros vedėjas. 1982–1992 m. Fizikos fakulteto dekanas. Ilgus metus profesorius buvo specializuotos tarybos, teikusios fizikos ir matematikos mokslų kandidato laipsnius, pirmininkas. Mokslinių tyrimų rezultatai apibendrinti 1965 m. kartu su A. Juciu išleistoje monografijoje „Judesio kiekio momento teorija kvantinėje mechanikoje“. 1977 m. pasirodė antrasis, iš esmės pataisytas monografijos leidimas. Ši knyga ir dabar dažnai cituojama įvairių šalių fizikų teoretikų moksliniuose darbuose. 1984 m. profesorius A. Bandzaitis kartu su S. Ališausku ir A.Bolotinu už 1967–1983 m. darbų ciklą „Daugiadalelių sistemų teorijos išplėtojimas ir taikymas“ tapo Lietuvos valstybinės premijos laureatu. Pagrindiniai profesoriaus mokslo darbai – matematinės fizikos ir atomų kvantinės teorijos srityje: tobulino fizikinių dydžių operatorių matricinių elementų apskaičiavimo metodus, išplėtojo Klebšo ir Gordano koeficientų sandaugų sumų apskaičiavimo metodus. Profesorius buvo puikus dėstytojas, mylimas ir gerbiamas studentų. Su D. Grabausku parašė puikų, ilgą laiką vieną geriausių lietuvių kalba, vadovėlį „Kvantinė mechanika“ (1975 m.). Teorinės fizikos katedroje dirbo iki 2008 m. ir dėstė kvantinę mechaniką, judesio kiekio momento teoriją, specialiuosius teorinės fizikos skyrius. A. Bandzaitis ypač aktyviai įsitraukė į darbą, susijusį su fizikos mokymo Lietuvos mokyklose tobulinimu, daug metų dirbo fizikos mokytojų kvalifikacijos komisijoje, atestavusioje Lietuvos mokytojus. Profesorius – papildomojo ugdymo mokyklos „Fizikos olimpas“ vienas steigėjų, ilgametis šios mokyklos direktorius. Čia jis su meile perteikdavo savo žinias ir patyrimą mėgstantiems fiziką ir tiksliuosius mokslus moksleiviams, kurie sėkmingai garsino ir garsina Lietuvos vardą tarptautinėse fizikos olimpiadose. Su bendraautoriais parengė ir išleido „Olimpiadinį fizikos uždavinyną“ (1994 m.), vadovėlius – „Fizika. Užduotys ir laboratoriniai darbai“ (2002 m.), „Fizika“ (2003 m.), „Tarptautinių fizikos olimpiadų teorinės užduotys ir jų sprendimai“ (2 dalis. 1999–2000). Profesorius niekada nešykštėjo dėmesio ir patarimų fizikos vadovėlių autoriams. Daugelį metų dirbo Lietuvos moksleivių fizikos olimpiadų užduočių rengimo ir vertinimo komisijos pirmininku, fizinių mokslų mokslinių laipsnių nostrifikavimo komisijos pirmininku, Lietuviškosios tarybinės enciklopedijos moksliniu konsultantu, buvo Visuotinės lietuvių enciklopedijos redaktorių tarybos narys. Dar jaunystėje, pamėgęs dainą, nesiskyrė su ja iki gilios senatvės, dainavo VU vyrų chore, laisvalaikiu mėgo meistrauti, padirbėti sode. Darbe profesorius buvo mėgiamas studentų ir kolegų už žinias, taktiškumą, puikų humoro jausmą, už meilę fizikai ir matematikai, už atsakingumą ir rūpinimąsi Fizikos fakultetu dekanavimo laikotarpiu, už tai, kad oriai ir nekeldamas konfliktų gynė fakulteto interesus ir FiDi eisenas… Už mokslinį indėlį į fizikos ir matematikos mokslo aruodą. Buvo geranoriškas, paprastas, visiems padedantis, puikus žmogus. Toks profesorius ir išliks kolegų ir jį pažinojusių širdyse.

Su profesoriumi bus galima atsisveikinti:

• Sausio 19 d. nuo 16 val. Vilniaus Šv. Jonų bažnyčios koplyčioje;
  • Sausio 19 d. 18.00 val. Šv. Mišios Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje;
  • Sausio 20 d. 13.00 val. išlydimas į Vilniaus Kairėnų kapines.