„Open Readings 2019“ - viena didžiausių gamtos mokslų studentams rengiamų konferencijų Europoje - jau greitai!

Švęsdami 440-tąjį Vilniaus universiteto (VU) jubiliejų Fizikos fakulteto (FF) studentai dalijasi atradimais ir dovanoja Lietuvai ir pasaulio mokslo entuziastams tai, ką turi geriausio – žinias.

„Open Readings 2019“, išaugusi į vieną didžiausių gamtos mokslų studentams rengiamų konferencijų Europoje, šiemet vyks 62-ąjį kartą. Jau kelis metus iš eilės jaunųjų mokslininkų konferencijos organizatoriai į Lietuvą pritraukia Nobelio premijos laureatus ir mokslo pasaulio žvaigždes, tačiau šiemet „Open Readingsׅ“ organizatoriai klausytojams žada išskirtinę konferenciją – ją iškilmingai atidarys 2018 metų Nobelio fizikos premijos laureatas, prof. Gérard Mourou.

Dalyvavimas „Open Readings“ neretai tampa startu pasiryžusiems eiti mokslininko keliu. Puikiu pavyzdžiu yra aukštųjų technologijų įmonės „Brolis Semiconductors“ įkūrėjai – broliai Augustinas ir Kristijonas Vizbarai. Broliai Vizbarai, dar būdami VU FF studentais, šioje konferencijoje pristatė savo pirmuosius mokslinius tyrimus ir žingsnis po žingsnio įkūrė įmonę, gaminančią lazerius ir sėkmingai plečia veiklą užsienyje. Verslininkai teigia, kad būtent „Open Readings“ jiems buvo stiprus postūmis ateities užmojams įgyvendinti.

Šiemet konferencijos organizatoriai sulaukė virš 450 mokslinių tezių iš 20 Europos ir Azijos valstybių. „Open Readings 2019“ dalyvaus tokie gerai mokslo pasaulyje žinomi asmenys kaip astrofizikė, atradusi pulsarus, J. Bell Burnell; grupės, tiriančios genomo evoliuciją, Europos Bioinformatikos Institute Kembridže vedėjas, sukūręs DNR atmintinę Nick Goldman; Fedor Jelezko, apdovanotas Shpolskio-Rebane-Personovo medaliu už kvantinių technologijų plėtojimą; žymus pasaulio chemikas Karl Anker Jorgansen ir kiti. Visų kviestinių lektorių sąrašą galima rasti oficialioje konferencijos svetainėje.

A Mahmoud photo NobelBe abejo, vienas ryškiausių pranešėjų konferencijoje – prof. Gérard Mourou, 2018 metų Nobelio premijos laureatas fizikos srityje, į Lietuvą atvykstantis „Open Readings 2019“ organizatorių kvietimu. Prieš 34 metus prof. G. Mourou kartu su kanadiečių mokslininke prof. D. Strickland padarė revoliuciją lazerių fizikos srityje, sugalvoję sistemą, leidžiančią generuoti didelio intensyvumo ultratrumpus impulsus. Savo darbu šie mokslininkai apgavo gamtą ir išsprendė net du dešimtmečius lazerių konstruktorius kamavusią problemą, kuri stabdė lazerių galios didinimą. Bandymai didinti impulsų intensyvumą pasibaigdavo medžiagos pažeidimu ir lazerio sugadinimu. G. Mourou ir D. Strickland sukūrė čirpuoto impulso sustiprinimo technologiją (CPA). Ši čirpavimo idėja buvo paprasta ir aiški – jie pasiūlė ištempti impulsą laike (net 1000-10000 kartų), tokiu būdu sumažinant jo viršūnės intensyvumą, sustiprinti impulsą (1 000 000 kartų ir daugiau), išleisti iš lazerio ir galiausiai vėl suspausti į trumpą laiko tarpą. Visa išaugusi impulso energija tarsi „susideda” į trumpą laiko intervalą, o impulso intensyvumas stipriai padidėja. Šiuo metu absoliučiai visi modernūs lazeriai, generuojantys trumpus šviesos žybsnius, naudoja būtent šią technologiją.