Izraelyje, Tel Avive, ką tik praūžė jubiliejinė - 50-toji Tarptautinė moksleivių fizikos olimpiada (IPhO). Tai vienas didžiausių kasmetinių fizikai skirtų pasaulio renginių, kuris šiais metais sutraukė 360 moksleivių iš 81 pasaulio valstybės.

Liepos 7–13 d. vykusiame renginyje jie ne tik sprendė sunkius fizikos uždavinius, bet ir daug tarpusavyje bendravo, dalinosi kultūrine patirtimi bei smagiai leido laiką. Mūsų šaliai ten atstovavo dvyliktą klasę baigę Domantas Burba iš Šiaulių J. Janonio gimnazijos, Ričardas Navickas iš Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos ir Tautgirdas Narmontas iš Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos bei vienuoliktokai Ernestas Ramanauskas ir ir Paulius Rindzevičius iš Vilniaus licėjaus.

Kaip ir šalies moksleivių respublikinę fizikos olimpiadą, Tarptautinę olimpiadą sudaro dvi dalys – teorinis ir eksperimentinis turas, žinoma, skiriasi užduočių apimtys. Šiemet organizatoriams pavyko sugalvoti labai gražių uždavinių, leidžiančių įžvelgti fiziką, atrodytų, paprastuose kasdien mus supančiuose daiktuose. Penkias valandas trukusiame teoriniame ture, moksleiviams reikėjo išspręsti tris užduotis: jiems reikėjo panagrinėti vaikams gerai žinomos žaislinės spyruoklės (angl. „slinky“) judėjimą, susipažinti su mikrobangų krosnelės veikimo principu bei sužinoti, kas yra termoakustinis variklis. Kitą dieną taip pat penkias valandas trukusiame eksperimentiniame ture, moksleiviai tyrinėjo šviesos lūžimą cilindre, prizmėje interferencinio vaizdo susidarymą už difrakcinės gardelės, taip pat tyrė sąsaja tarp skirtingų metalų šiluminių ir elektrinių savybių.

Mūsų šalies komandai vadovavo bei uždavinių sąlygas į lietuvių kalbą vertė VDU docentas dr. Valdas Girdauskas ir FTMC mokslo darbuotojas dr. Vytautas Jakštas. Taip pat komandą lydėjo kitąmet Lietuvoje vyksiančios Olimpiados uždavinių rengimo komiteto atstovai VU Fizikos fakulteto dėstytojai prof. habil. dr. Edmundas Kuokštis bei doc. dr. Jevgenij Chmeliov.

Lietuvių komandos dalyviai grįžo ne tuščiomis: Ričardas ir Ernestas iškovojo bronzos medalius, o Tautgirdas, Domantas ir Paulius gavo pagyrimo raštus. Visi moksleiviai yra VU Fizikos fakulteto patalpose įsikūrusios ir jau 25 metus veikiančios mokinių papildomo ugdymo mokyklos „Fizikos Olimpas“ absolventai.

Taip pat primename, jog kitais metais mūsų šalies laukia didelis iššūkis – garbė ir pareiga organizuoti Tarptautinę mokinių fizikos olimpiadą (IPhO 2020) atiteko Lietuvai. Tikimasi, jog kitų metų liepos gale į Vilnių suvažiuos virš 400 moksleivių iš maždaug 90 pasaulio valstybių.