Spalio 3 ir 4 d. vyks viešos fizikos Nobelio premijos laureato Williamo Danielio Phillipso paskaitos, kurių metu susidomėjusiųjų laukia įdomios eksperimentinės demonstracijos ir paprastas pasakojimas apie karščiausią (ir šalčiausią) šiuolaikinį fizikos mokslą.

William Daniel Phillips – Jungtinių Amerikos Valstijų fizikas, Nobelio premijos laureatas, Amerikos menų ir mokslų akademijos, Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės mokslų akademijos narys. W.Phillipsas doktorantūros ir podoktorantūros studijas baigė Masačusetso technologijos institute, o 1978 m. prisijungė prie Nacionalinio standartų ir technologijų instituto (NIST), kuriame atliko apdovanojimus pelniusius tyrimus. Prof. Phillipsas yra NIST‘o nusipelnęs tyrėjas (NIST Fellow) bei Merilendo universiteto išskirtinisprofesorius. Jis tiria atomų sąveikos su šviesa sukeltus reiškinius ir kvantinės informacijos valdymą pavieniais atomų kubitais. W. Phillipsas išplėtojo atomų šaldymo ir kaupimo lazerio spinduliais metodus, sukūrėatomų pagavimo žemose temperatūrose metodą. 1988 m. jis atšaldė atomus iki temperatūros, kuri buvo šešis kartus žemesnėnei anksčiau numatyta teorinė riba. Už šiuos darbus W. Phillips kartu su C. Cohen-Tannoudji bei S. Chusuteikta1997 m. Nobelio premija fizikos srityje. Minėti fizikos laimėjimai vėliau leido sukurti pirmąjį Bozė-Einšteino kondensatą – naują egzotinę medžiagos būseną, kurios egzistavimą dar prieš 70 metų numatė Albertas Einšteinas ir Indijos fizikas Satyendra Nath Bozė. Labai žemose temperatūrose susiformuoja milžiniška (kolektyvinė) atomų banga – Bozė ir Einšteino kondensatas, kurioje visi atomai yra tos pačios kvantinės būsenos. Šioje būsenoje atomai yra tokie atšalę ir tokie lėti, kad iš tikrųjų susilieja ir elgiasi kaip vienas kvantinis objektas, kuris yra daug didesnis už bet kurį atskirą atomą.

Spalio 3 d. 15:00 val. William D. Phillips paskaita Fizikos fakulteto studentams apie naują metrinę sistemą (P. Brazdžiūno Didžioji fizikos auditorija, Fizikos fakultetas, Saulėtekio al. 9, III rūmai).

Spalio 4 d. 18:00 val. William D. Phillips vieša paskaita VU GMC didžiojoje salėje „Laikas, Einšteinas ir šalčiausi dalykai Visatoje“ (angl. Time, Einstein and the Coolest Stuff in the Universe) (Saulėtekio al. 7).  XX a. pradžioje Albertas Einsteinas pakeitė mūsų požiūrį į laiką. Dabar, XXI a. pradžioje, laiko matavimas sukelia revoliuciją dėl galimybės atvėsinti atomų dujas iki milijonus kartų žemesnės temperatūros nei bet kuri natūraliai Visatoje pasitaikanti temperatūra. Atominiai laikrodžiai, geriausi kada nors pagaminti laikmačiai, yra vienas iš šiuolaikinio mokslo ir technologijų stebuklų. Tokie itin tikslūs laikrodžiai yra būtini pramonėje, prekyboje ir moksle – jie yra palydovinės navigacijos sistemų, kurios nukreipia automobilius, lėktuvus ir keliautojus į paskirties vietas, šerdis. Šiandien geriausi pirminiai atominiai laikrodžiai, naudojantys itin šaltus atomus, pasiekia kelių sekundžių tikslumą per 300 milijonų metų, o naujos kartos atominiai laikrodžiai verčia mus iš naujo apibrėžti, ką reiškia laikas. Itin šalti atomai, kurių temperatūra gali būti žemesnė nei milijardinė laipsnio dalis virš absoliutaus nulio, leidžia išbandyti kai kurias keisčiausias A. Einsteino prognozes ir teorijas.

Viešos paskaitos tiesioginė transliacija vyks čia: https://www.youtube.com/watch?v=rgErE2FXCgI

Paskaitos viešos ir nemokamos.

zmogus image

William Daniel Phillips